Roztančené náměstí plné hudby a sluníčka

 

Čas, kdy všechny školou povinné děti zasednou do školních lavic, vrcholí u nás v Lišově přípravami tradičních Lišovských slavností. Nejinak tomu bylo i v letošním roce. Druhý víkend v září se stal tradicí po pořádání slavností.

Již od pátečního rána se pilně pracovalo jak na náměstí Míru, tak i ve Schwarzenberském špitále. Pořádající Agentura Production 1 a.s. České Budějovice začala připravovat technické zázemí na náměstí. V letošním roce jsme udělali malou změnu a pódium umístili do prostoru jako při adventu, neboť to letošní pódium bylo obrovské a do stávajícího prostoru by se nevešlo (ve finále se ukázalo, že to byl skvělý nápad). Napilno měl i personál Restaurace Obec. My pořadatelé jsme celý týden bedlivě sledovali předpověď počasí, ta slibovala krásný a slunečný víkend. K večeru se činili naši hasiči, kteří jako „profíci“ postavili velkokapacitní stan, práce jim šla pěkně od ruky a za chvilku byl stan postaven.

V předvečer slavností byla v prostorách Schwarzenberského špitálu zahájena výstava panenek v ručně háčkovaných šatech a výstava Italské stopy v Jihočeských archivech.

Sobotní ráno, kdy opravdu z oblohy od samého rána svítilo sluníčko, bylo vše potřebné připraveno. Mé první kroky vedly na náměstí Míru, kde už bylo vše nachystané, pódium s obří obrazovkou a ozvučením již bylo připraveno na první tóny, prasátko se začalo pomalu opékat na rožni a prodejci najížděli se svými stánky. Vše klapalo jako švýcarské hodinky. Sluníčko se na nás smálo a všichni pořadatelé měli úsměv na tváři. Tradiční „lišovský mejdan“ mohl začít.

Hosty letošních slavností byli opět zástupci partnerského města Varmo. Úderem půl jedné všechny přítomné přivítal jak starosta města Lišov Jiří Švec tak i starosta z partnerského města Varmo Sergio Michelin. Poté již začal bohatý kulturní program. Nejprve předvedly své umění mladší žákyně z ASPV Lišov, poté se prezentovali členové oddílu Le Parkour Václava Sloupa s atraktivními gymnastickými skoky. Po malé rozcvičce náměstí rozezpívala jihočeská dechová kapela Jižani, se kterou si zazpívalo celé náměstí. Jelikož byly letošní slavnosti věnovány zároveň 140. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů v Lišově, všichni jsme netrpělivě očekávali průvod, který měl na náměstí dorazit po patnácté hodině. A tak se také stalo. Lišovští hasiči, v doprovodu členů z ostatních sborů a za zvuků sirén z hasičských aut, nastoupili na náměstí ve velkém stylu. Prapory sborů honosně nesli jejich praporečníci, kteří napochodovali na pódium, kde byl každý prapor ostužkován pamětní stuhou. Promluvil k nám i starosta SDH Lišov pan Jaroslav Pešek starší. Po slavnostní ceremonii nám předvedli hasičský útok nejmenší členové SDH Lišov a vše zvládli jako profesionální hasiči. Poté opět pokračoval kulturní program, ve kterém zahrál a zazpíval Blaťácký soubor ze Ševětína, vystoupila hudební školička Ivany Veberové a stylová kapela Jazzíkaspol. Program doplnili svým vystoupením žáci ZŠ a MŠ Lišov a škola taekwondo.

Když se začalo nad Lišovem pomalu stmívat, roztančili náměstí Dezrecht a DJ RAMEL. Po jejich úžasném vystoupení se vše začalo připravovat na zlatý hřeb večera, vystoupení skupiny Beatles Revival. Ve čtvrt na deset se celé náměstí roztančilo v rytmu krásných písní skupiny Beatles. Tančily a zpívaly všechny věkové kategorie, neboť tuto hudbu znají úplně všichni a nikdy nezestárne. Koncert to byl opravdu úchvatný. Byl to krásný závěr dne plného muziky, dobrého jídla a pití. Tečkou na závěr byl tradiční ohňostroj, kdy se za tónů houslí Vanessy May rozzářilo celé náměstí i přilehlé okolí.

Po celý den mohli návštěvníci slavností ochutnat místní speciality, výborné koláče od členek klubu seniorů nebo lahodný mošt od lišovských zahrádkářů. Své dovednosti se dřevem předvedli i studenti SOU Lišov. O dobré jídlo a pití se postaral personál Restaurace Obec.

Lišovské slavnosti skončily a já bych ráda touto cestou poděkovala pořádající Agentuře Production 1 a.s. z Českých Budějovic, která opět zvládla vše na jedničku a moderátorce slavností Irence Mikschové, která nás svým příjemným vystupování a hlasem provázela celý den. Poděkování patří i členům Sboru dobrovolných hasičů, se kterými je vždy radost pracovat, kluci díky.

Velké poděkování patří i letos sponzorům, kteří přispěli částkou cca 135 000 Kč a Jihočeskému kraji, který podpořil Lišovské slavnosti částkou 20 000 Kč.

Můj velký dík patří i mým kolegyním Martině Čapkové, Pavle Vaňkové a Aničce Veleško a v neposlední řadě hlavně Vám, „Lišovákům“, že jste přišli a spolu s námi si užili tento den. Spokojení návštěvníci jsou tím nejlepším oceněním, že se dílo podařilo. Letos mělo velký podíl na úspěchu krásné počasí. Každý si jistě pamatujete, jaké počasí panovalo v loňském roce.

Slavnosti skončily a já už se opět těším na setkání s Vámi při dalších kulturních akcí, tentokrát s nádechem Vánoc.

 

 

Romana Brtnová,

odbor vnitřních věcí, sekretariát

Sponzoři Lišovských slavností 2015 zde

Aktualizováno (Úterý, 16 Srpen 2016 08:24)

 
Hledání
Dej Tip
Banner
Czechpoint
Banner
Úřední deska
Banner
Ztráty a nálezy