PostHeaderIcon Základní organizace Českého svazu včelařů občanské sdružení

Základní organizace Českého svazu včelařů Lišov, občanské sdružení

(„ZO ČSV Lišov, o.s.“)

 

Historie

 

Chov včel má v Lišově poměrně silnou tradici, a tak není divu, že se zdejší včelaři snažili vytvořit po vzoru jiných měst vlastní organizaci, která by pečovala o jejich odborný i hospodářský růst. Roku 1894 utvořili dvaadvacetičlenný včelařský odbor při zdejším hospodářsko - lesnickém spolku a přihlásili se k odebírání časopisu Český včelař. Počátky spolku sahají do začátku spolkovnictví v Čechách a řadí se mezi nejstarší spolky zabývající se chovem včel na českobudějovicku. Samostatný včelařský spolek založili na ustavující valné hromadě 17. dubna 1904, když byly předtím úředně schváleny stanovy, vypracované učitelem Janem Pincem. Předsedou se stal Jan Bžoch, pekař v Lišově, místopředsedou Václav Štoček, lékárník v Lišově a jednatelem Jan Pinc, učitel v Lišově. Své poslání naplňoval spolek vzdělávacími přednáškami, ale například také zakoupením kovového medometu (1905).
V roce 1938 bylo v Lišově napočítáno 98 včelařů, kteří měli dohromady 580 včelstev. Největšího rozmachu však došlo v letech 1943 až 1949, kdy počty včelstev evidovaných na lišovsku pohybovaly od 930 do 1 115 včelstev připadajících až na 150 včelařů.

 

Současnost

 

V současné době včelařský spolek čítá na 63 členů s celkovým počtem 583 včelstev. Jsme velice rádi, že díky podpoře Evropské unie, státu a především Jihočeského kraje, počet včelařů mírně roste. Avšak nedosahuje historických čísel. Je to dáno především dnešní hektickou dobou a možná i obavami ze včelího bodnutí.

Spolek se zaměřuje na udržení počtu zdravých včelstev a především na informovanost svých členů a veřejnosti. Za tímto účelem si ZO ČSV Lišov, o.s. pořídil vlastní stánek, u kterého Vás rádi přivítají členové organizace, odborníci a především zapálení lidé milující tento obor lidské činnosti.

 

Dovolte mi zakončit tuto informaci o včelařském spolku citací mého přítele Ing. Václava Ducháče:

„Neznám žádný jiný obor činnosti, který přírodě více dává, než odebírá.“

 

 

 

Předseda organizace:
Ing. Marek Medve
Vlkovice 28
Štěpánovice

Tel.: 774 512 181

Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

 

 

Aktualizováno (Úterý, 05 Únor 2013 13:12)

 
Hledání
Dej Tip
Banner
Czechpoint
Banner
Úřední deska
Banner
Ztráty a nálezy